IP камерите лесно се интегрират в сложни системи, но също така могат да функционират и като самостоятелни решения в системи за видеонаблюдение. В същността си представляват камери с вграден видеосървър и кабелен или безжичен изход. Изображението, получено от тях, е изцяло цифрово и се предава през мрежата (LAN/ WAN/ Internet/ GPRS&3G) с гарантирано отсъствие на загуби по трасето и висококачествено изображение, сравнимо с DVD качество. В много случаи една IP камера с оптимално местоположение би могла да замени няколко аналогови камери с ниска резолюция. При това, без нужда от коаксиални кабели и от допълнително окабеляване – IP камерите могат да използват вече съществуващата LAN или безжична мрежа
За функционирането си охранителната система, изградена на базата на мрежови камери, се нуждае от високоскоростен Интернет, жичен или безжичен рутер (в зависимост от спецификите на камерата), статичен IP адрес или динамичен DNS (Domain Name Server) доставчик, персонален компютър за конфигуриране на камерата и мониториране на генерираното изображение. Обикновено камерата е снабдена със специализиран софтуерен пакет, който осигурява поддръжката на основни функции, като конфигурация, наблюдение, контрол и запис на изображението.
За разширяване на техническите характеристики на камерата потребителят би могъл да закупи допълнително специализиран софтуер за видеонаблюдение. Обикновено, той е разработен за основните марки камери, поддържа функция за получаване на електронни съобщения, изображения и видео на мобилен телефон или компютър.
Допълнителен елемент в системата за видеонаблюдение, изградена на базата на IP камери, би могъл да бъде и енкодерът, наричан още видеосървър. Използва се в приложения, в които потребителят разполага с вече изградена система от аналогови камери и би желал да премине към цифрова система. Енкодерът, т.е. кодиращото видеоустройство, цифровизира аналоговите видео сигнали и разпространява цифровите изображения през IP-базираната мрежа.